Davčni zavezanec, identificiran za namene DDV in s sedežem v Sloveniji je uvozil blago iz tretje države. Na podlagi dokumenta EUL je bil narejen uvozni postopek, za uvoženo blago je bila narejena samoobdavčitev. Blago je bilo dobavljeno končnemu kupcu z obračunanim 22 % DDV. Ker je prejemik blaga ugotovil, da je dobavljeno blago poškodovano ga je dobavitelj reklamiral.
05.06.2023 00:00Na nas se obračate z vprašanjem glede pravilne davčne obravnave prerazvrstitve in posledičnega prevrednotenja finančnih instrumentov iz skupine finančne naložbe v posesti do zapadlosti v plačilo (v nadaljevanju: HTM) in iz skupine za prodajo razpoložljiva finančna sredstva (v nadaljevanju: AFS) v skupino finančnih sredstev, izmerjenih po pošteni vrednosti preko izkaza poslovnega izida (v nadaljevanju: FVTPL) kot posledice prehoda iz Mednarodnega računovodskega standarda 39 (v nadaljevanju: MRS 39) na Mednarodni standard računovodskega poročanja 9 (v nadaljevanju: MSRP 9). Zastavlja se vam tudi vprašanje davčne obravnave začasnih razlik, nastalih zaradi preteklih davčno nepriznanih odhodkov iz naslova slabitev finančnih instrumentov, ki so bili v času oslabitve uvrščeni v skupino AFS in HTM, ob prehodu na MSRP 9 pa zadevni skupini zapuščajo in vstopajo v skupino FVTPL. V nadaljevanju vam odgovarjamo.
01.06.2023 16:52Stranka ima podjetje (d.o.o.) v Sloveniji in njen lastnik in direktor podjetja je zaposlen v Nemčiji. Zanima nas, ali bi moral imeti zavarovanje tudi v Sloveniji? Ima zaposlene tri delavce v Sloveniji, ki delajo v Nemčiji. Ali bi moral zanje izplačevati plače po nemški zakonodaji? V kolikor je odgovor pritrdilen, prosimo tudi za kakšen primer obračuna.
01.06.2023 14:14Za pravilno DDV poročanje morajo zavezanci dobro poznati pravila o nastanku obveznosti za obračun DDV-ja. V nadaljevanju bomo podrobneje spoznali splošno pravilo in pet posebnih pravil, ki določajo, kdaj nastane obveznost za obračun DDV-ja.
31.05.2023 09:00Delavec ima v primeru kršitve svojih pravic, možnost reševati spore sodno ali izvensodno, torej kot alternativno reševanje sporov. Alternativno reševanje sporov je oblika mirnega reševanja sporov na način, ki ne prinaša sodnega postopka in pomeni pomoč ali posredovanje nevtralne tretje osebe, ki strankam omogoči rešitev spornega razmerja. Kot obliki alternativnega reševanja sporov Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1) opredeljuje mediacijo in arbitražo. Pri mediaciji gre za postopek, kjer stranke želijo prostovoljno in s pomočjo tretje osebe doseči mirno rešitev spora in lahko poteka na sodišču ali povsem neodvisno od sodišča ter sodnih postopkov.
25.05.2023 00:00Ob upoštevanju dejstva, da je odpoved pogodbe o zaposlitvi v praksi pravzaprav najpogostejši način prenehanja pogodbe o zaposlitvi, se delodajalcem na tem področju odpirajo številna različna vprašanja in dileme, na katere zakon ne daje vedno odgovora. Posledično je predvsem odpoved pogodbe o zaposlitvi s strani delodajalca, ki je nesporno veliko bolj kompleksna kot odpoved pogodbe o zaposlitvi s strani delavca, velikokrat predmet sodne presoje. Glede na to si lahko pri razreševanju zgoraj omenjenih vprašanj in dilem pomagamo z obsežno sodno prakso.
24.05.2023 09:00Institut samoprijave ureja 55. člen Zakona o davčnem postopku (ZDavP-2), katerega namen je davčne zavezance spodbuditi k samoiniciativni predložitvi pravih podatkov davčnemu organu. Davčni zavezanec lahko najpozneje do začetka davčnega inšpekcijskega nadzora oziroma do vročitve odmerne odločbe oziroma do začetka postopka o prekršku oziroma kazenskega postopka predloži davčni obračun oziroma popravljen davčni obračun. Davčni zavezanec pa od premalo plačanega oziroma neplačanega davka obračuna in plača obresti v višini 3 % letno od poteka roka za plačilo do predložitve davčnega obračuna na podlagi samoprijave.
23.05.2023 12:00Kulturni center bo organiziral prireditev in prostovoljno gasilsko društvo (v nadaljevanju: PGD), ki letos ne bo imelo svoje gasilske prireditve se je odzvalo na povabilo organizatorja in bo prevzelo prodajo pijač na omenjeni prireditvi. V statutu ima PGD navedeno, da so registrirani tudi za prodajo pijače in jedače. Dejansko gre ves dobiček za preživetje PGD. Zanima jih, kako bodo zadostili zakonskim pravilom? Na zadnji prireditvi v lanskem letu niso imeli blagajne. Je ta obvezna?
23.05.2023 00:00V državnem zboru je v postopku obravnave 6. sprememba > Zakona o industrijski lastnini (ZIL-1), ki med drugim uvaja dva nova upravna postopka, in sicer za razveljavitev in ugotovitev ničnosti znamke. Uvaja se tudi možnost za imetnike evropskega patenta, da v primeru zavrnitve njegove zahteve za registracijo enotnega učinka evropskega patenta, vpiše le-tega v register v Sloveniji.
22.05.2023 14:00Imamo primer, ko kupec plača avans konec aprila, dobavitelj pa dobavi blago konec junija. Zanima nas, kako dogodek evidentira kupec in kako dobavitelj?
22.05.2023 00:00Zanima nas, kako je z obračunom povračil za prevoz na delo in prehrano delavcu, če ta koristi nadure za zasebni izhod med delovnim časom ali pa celo za celodnevno odsotnost. Zasledili smo, da v kolikor gre za redne ure, potem delavcu v primeru celodnevne odsotnosti pripada povračilo za malico in prevoz, ali to drži?
18.05.2023 00:00FURS sporoča, da je z namenom preverjanja oddanega obrazca DDV-PPS oz. plačila DDV na portalu eDavkih na Vpogledi/Obrazci DDV dodan nov vpogled DDV-PPS – Razkritje/Razkritje podatkov o obrazcu DDV-PPS.
17.05.2023 00:00