c S
V SREDIŠČU
Portal FinD-INFO Vlada potrdila predlog pokojninske reforme

Vlada je sprejela besedilo Predloga zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Spremembe so potrebne zaradi prilagoditev sistema staranju prebivalstva, reforma pa je tudi del zavez v okviru Načrta za okrevanje in odpornost (NOO).

08.05.2025 17:00
mag. Suzana Pisnik Očetovski dopust

Na podlagi prvega odstavka 182. člena Zakona o delovnih razmerjih (v nadaljevanju: ZDR-1) je določeno, da imajo delavci zaradi nosečnosti, starševstva in oskrbe pravico do posebnega varstva v delovnem razmerju. Nekatere od teh pravic lahko uveljavljajo samo delavke matere, nekatere eden od delavcev staršev, nekatere pa tudi druge delavke ali delavci, ki negujejo in varujejo otroka na podlagi veljavnega izvršilnega naslova v skladu s predpisi, ki urejajo družinska razmerja in delavci skrbniki, ki svojega varovanca dejansko negujejo in varujejo.

08.05.2025 00:00
dr. Lidija Robnik Obračun plače z bolniškim nadomestilom in boniteto

Pogodba o zaposlitvi je lahko sklenjena za nedoločen ali določen čas. Vrednost dohodka zaposlenega mora biti v pogodbi o zaposlitvi vedno zapisana (dogovorjena) v bruto vrednosti.

07.05.2025 00:00
Tanja Bohl Pravica do odklopa

S hitrim napredkom tehnologije in vse večjo digitalizacijo delovnih procesov je ohranjanje ravnovesja med delovnim in zasebnim življenjem postalo izziv za mnoge zaposlene. Pravica do odklopa, ki omogoča prekinitev dostopa do delovnih nalog izven običajnega delovnega časa, je odgovor na te izzive. Ta pravica ne le da ščiti zaposlene pred prekomernim delom, ampak tudi spodbuja boljše ravnovesje med delom in počitkom. V prispevku bomo raziskali pomen pravice do odklopa, kako se ta pravica uresničuje v skladu z Zakonom o delovnih razmerjih (ZDR-1) ter njen vpliv na delovno okolje in dobrobit zaposlenih.

06.05.2025 11:00
Mateja Babič Obdavčitev prejetih dnevnic v tujini

Stranka je zaposlena v Italiji kot avtoprevoznik in za dneve voženj se mu obračunavajo ter izplačujejo dnevnice, ki so vedno prikazane na plačilni listi. Stranka je rezident RS, zato je oddala tudi napoved za odmero dohodnine z vsemi prilogam (CUD, plačilne liste, seznam km prihod/odhod na delo). Zanima nas, ali so izplačane dnevnice v RS obdavčene in vključene v dohodke v napovedi za dohodnino.

06.05.2025 00:00
Portal FinD-INFO Pravočasna priprava na predložitev evidence obračunanega DDV in evidence odbitka DDV Vsi davčni zavezanci, identificirani za namene DDV, bodo morali za davčna obdobja od 1. julija 2025 dalje davčnemu organu v elektronski obliki po elektronski poti predložiti evidenco obračunanega DDV in evidenco odbitka DDV. 05.05.2025 09:45
dr. Lidija Robnik Sprememba modela revalorizacije za osnovna sredstva

Zanima nas, ali lahko družba preneha uporabljati model revalorizacije za osnovna sredstva? V katerih primerih se to lahko naredi in ali se posebej poroča o tem oz. kaj navesti v pojasnilih?

05.05.2025 00:00
Portal FinD-INFO Finančni petek: Podpora trgu dela Eno od pomembnih področij, ki jih podpira državni proračun, je trg dela. Ob mednarodnemu prazniku dela zato v rubriki Finančni petek osvetljujemo ukrepe s področja zaposlovanja in trga dela. 02.05.2025 00:00
mag. Jasmina Potrč Pokojnina

Sodišče EU je ugotovilo, da v primeru, ko je oseba, ki dela krajši delovni čas zaradi varstva in vzgoje otroka, upravičena do invalidske pokojnine za trajno nezmožnost za delo, izračun te pokojnine na podlagi dejanske plače na dan nezgode ni diskriminatoren.

02.05.2025 00:00
mag. Mojca Kunšek Vloga revizijske komisije in nadzornega sveta pri sprejemanju letnega poročila

Prihaja čas revidiranja in zaključevanja letnih poročil srednjih in velikih družb, ki bodo s sklepnim dejanjem – skupščino, obravnavala uspešnost poslovanja v minulem letu.

30.04.2025 00:00
Portal FinD-INFO Spremembe in dopolnitve Zakona o zaposlovanju, samozaposlovanju in delu tujcev

Državni zbor je pred dnevi sprejel spremembe in dopolnitve Zakona o zaposlovanju, samozaposlovanju in delu tujcev (ZZSDT). Spremembe in dopolnitve zakona so bile potrebne zaradi prenosa Direktive (EU) 2021/1883 v nacionalni pravni red. Obenem novela ZZSDT uvaja tudi nekatere druge rešitve, ki so namenjene predvsem dodatni zaščiti negotovega položaja delavcev migrantov na slovenskem trgu dela.

29.04.2025 10:00
Katja Wostner, davčna svetovalka Gradbene storitve v Avstriji z vidika DDV

Davčni zavezanec za DDV v Sloveniji bi želel opraviti gradbeno storitev v EU, fizični osebi, v Avstriji. Znesek storitve bi bil večji kot 10.000 evorv, zato nas zanima, kakšen je postopek izdaje račune? Ali obračunano 22% DDV, saj slovensko podjetje nima avstrijske davčne številke za DDV!

29.04.2025 00:00
Urška Krivec Odpoved delovnega razmerja invalidu 3. stopnje

V podjetju nameravajo delavcu invalidu 3. stopnje sporazumno prekiniti delovno razmerje. Zanima jih, ali delavcu vseeno pripada odpravnina in v kolikor da, kako je obdavčena, če se jo delavcu izplača? Ali je to davčno priznan odhodek?

28.04.2025 10:00
Portal FinD-INFO Svetovni dan varnosti in zdravja pri delu Svetovni dan varnosti in zdravja pri delu, ki ga obeležujemo 28. aprila, poudarja pomen varnih delovnih pogojev za vse delavce. Letošnja tema izpostavlja vlogo umetne inteligence in digitalizacije pri izboljšanju varnosti na delovnih mestih. Mednarodni strokovnjaki bodo raziskovali, kako nove tehnologije spreminjajo sisteme varnosti in zdravja pri delu v različnih sektorjih in državah. 28.04.2025 00:00
mag. Boštjan J. Turk Na kaj morajo biti stranke pozorne ob obisku tržne inšpekcije?

Obisk tržnega inšpektorja je za podjetnika lahko vsakdanji del poslovanja ali pa nepričakovan dogodek, ki povzroči precej negotovosti. Tržni inšpektorat Republike Slovenije (v nadaljevanju TIRS) je pristojen za nadzor nad zakonitostjo poslovanja na številnih gospodarskih področjih, med drugim tudi nad izvajanjem predpisov, ki urejajo varstvo potrošnikov, trgovino, gostinstvo, obrt in storitve. Namen tržnega nadzora je predvsem zaščita javnega interesa in preprečevanje nelojalne konkurence.

25.04.2025 00:00
mag. Jasmina Potrč Nepošteni pogodbeni pogoji Pogodbeni pogoj, ki mladoletnega športnika zavezuje k plačilu dela svojih prihodkov v primeru, da postane profesionalec, je lahko nepošten. Pri presoji takšnega pogoja mora nacionalno sodišče ugotavljati, ali je bil oblikovan jasno in razumljivo, zlasti z vidika ekonomskih posledic, ki iz njega izhajajo za potrošnika. Pri tem mora upoštevati tudi trajanje pogodbenih obveznosti, razmerje med storitvijo in plačilom ter posebni položaj mladoletne osebe. 25.04.2025 00:00
Portal FinD-INFO Zastaranje terjatev: Razumevanje zastaralnih rokov in pravil v slovenskem pravu Zastaranje je ključni institut v pravnem sistemu, ki uravnava izvršljivost terjatev in zagotavlja pravno varnost. Institut zastaranja je pomemben tako za oškodovance oziroma upnike kot za dolžnike, saj po preteku zastaralnega roka dolžnik ne more več biti prisiljen izpolniti obveznosti, kljub temu da terjatev na začetku obstaja. Zastaranje se uporablja za zagotavljanje pravne varnosti in stabilnosti, saj omogoča, da dolžnik ne ostane v negotovosti glede svojih obveznosti za nedoločen čas. 24.04.2025 00:00
mag. Mojca Kunšek (Obročno) plačilo davka po davčnem obračunu

Z zadnjim dnem minulega meseca se je iztekel rok za predložitev davčnega obračuna večine davčnih zavezancev. Tudi za vse tiste poslovne subjekte, katerih poslovno leto se razlikuje od koledarskega leta velja rok predložitve davčnega obračuna v treh mesecih po koncu poslovnega leta, vendar je dejanski datum predložitve, v skladu s 358. členom Zakona o davčnem postopku (ZDavP-2) vezan na poslovno in ne na koledarsko leto. Kot določa 372. člen ZDavP-2 mora davčni zavezanec obvestiti davčni organ o nameravani spremembi davčnega obdobja z vlogo, ki jo mora predložiti vsaj 45 dni pred dnem, s katerim se bo začelo novo davčno obdobje. Davčni zavezanec, ki na novo začne z opravljanjem dejavnosti, pa pisno obvesti davčni organ v osmih dneh po vpisu v davčni register.

23.04.2025 00:00
Portal FinD-INFO Zavarovalnica diskriminirala pri nagradi za poslovno uspešnost Zagovornik je ugotovil diskriminacijo zaposlenih pri zavarovalnici zaradi njihovega zdravstvenega stanja. Če so bili med letom na bolniški, so prejeli nižjo nagrado za poslovno uspešnost kot drugi zaposleni, ki so imeli srečo, da med letom niso zboleli. 22.04.2025 14:17
Pravna Praksa Diktatura obrazcev Pri izpolnjevanju davčnih obveznosti bi nam morali biti obrazci v pomoč. Posebej neukim davčnim zavezancem bi morali omogočati lažje vlaganje zahtevkov za pridobitev določenih davčnih ugodnosti oziroma enostavnejše vlaganje davčnih napovedi in obračunov. Vse s ciljem pravilnega in pravočasnega plačila davka. Davčni zavezanec mora namreč plačati ravno toliko davka, kot ga je glede na zakonodajo dolžan, ne preveč in ne premalo. 22.04.2025 09:48