DZ je 20. oktobra potrdil novelo zakona o davku od dohodkov pravnih oseb. Zakon iz svežnja sprememb davčne zakonodaje, ki ga je vlada pripravila z namenom spodbujanja gospodarskega okrevanja po epidemiji covida-19, med drugim nadgrajuje veljavne olajšave in dodaja nove. Glavne se dotikajo olajšav in davčnega priznavanja rezervacij. Spremembe začnejo uporabljati s prihodnjim letom.
Sprejeti ukrepi predstavljajo podporo politiki zaposlovanja, okoljski politiki in digitalizaciji. Novela prinaša olajšavo za spodbujanje zelenega in digitalnega prehoda ter nadgradnjo olajšave za zaposlovanje. Ugodnosti bodo zavezanci lahko uveljavljali, če bodo na novo zaposlili mlade do 29 let, osebe s poklicem, za katerega na trgu ni dovolj kadra, in prvič zaposljive ter če bodo vlagali v zeleni in digitalni prehod.
Olajšava za donacije se bo zvišala z 0,3 odstotka na en odstotek obdavčljivih prihodkov, uveljavljati pa jo bo mogoče tudi za donacije za športne namene in za vrhunski šport. Zvišuje se olajšava za izvajanje praktičnega dela v strokovnem izobraževanju ter določa ugodnejša ureditev za rezervacije za pokojnine, odpravnine ob upokojitvi in jubilejne nagrade do vključno leta 2026.
Če na kratko povzemamo so ključne novosti, ki jih prinaša novela zakonao davku od dohodkov pravnih oseb so te naslednje:
Kot vlaganja v digitalni in zeleni prehod so mišljena vlaganja v:
olajšava pa se izključuje z investicijsko in RR olajšavo.
Del sprememb se nanaša na ukrepe, ki naslavljajo posledice krize zaradi covida-19, del pa se nanaša na prenos evropskih direktiv, je v torek v drugi obravnavi predloga v DZ-ju povzela državna sekretarka na finančnem ministrstvu Maja Hostnik Kališek. Zaradi širitve olajšav in ugodnejšega določanja davčne osnove je izpad prihodkov v proračun ocenjen na okoli 27 milijonov evrov.
Oglejte si še druge članke s področja Gospodarsko pravne zadeve
PRIJAVITE SE
Prijavite se z vašim uporabniškim imenom in geslom
Ste pozabili geslo?
Preizkusi brezplačno!
Vir: Inštitut za računovodstvo in MMC, 21. 10. 2021
Članki izražajo stališča avtorjev, in ne nujno organizacij, v katerih so zaposleni, ali uredništva portala FinD-INFO.