V nadaljevanju navajamo evropsko in nacionalno zakonodajo, ki urejajo pravice in dolžnosti delodajalcev in napotenih delavcev, in sicer:
Delodajalec lahko začasno napoti delavca na delo v drugo državo članico EU v skladu s pogodbo o zaposlitvi. V kolikor pogodba o zaposlitvi ne predvideva možnosti dela v tujini, morata delodajalec in delavec v skladu z Zakonom o delovnih razmerjih (ZDR-1) skleniti novo pogodbo o zaposlitvi.
Delavec lahko odkloni napotitev v tujino, če obstajajo opravičeni razlogi, kot so:
Pogodba o zaposlitvi, na podlagi katere bo delavec napoten, mora poleg obveznih sestavin, določenih z ZDR-1, vsebovati še določila o:
Delodajalec je pri določanju vsebine pogodbe o zaposlitvi poleg pravic delavcev, ki jih določa ZDR-1, dolžan upoštevati tudi delovnopravno zakonodajo države, kamor je delavec napoten. Informacije o osnovnih delovno pravnih pravilih v drugih državah EU lahko delodajalci pridobijo na povezavi.
Delodajalci morajo pred napotitvijo preveriti obveznosti in pogoje pri čezmejnem opravljanju storitev v posamezni državi članici EU. Določene informacije najdejo na spletni strani Europa.eu na povezavi: Opravljanje storitev v tujini znotraj EU – Your Europe (europa.eu) in na portalu Izvozno okno.
Delodajalec mora za vsakega napotenega delavca, ki ga namerava napotiti na delo v tujino, pridobiti potrdilo A1, s katerim delavec v tujini izkaže, da je tudi v času dela na območju druge države vključen v obvezno zavarovanje v Republiki Sloveniji. Vlogo za izdajo ali predčasno prekinitev veljavnosti potrdila A1 poda delodajalec za delavce ali samozaposlena oseba prek državnega informacijskega sistema za podjetja in podjetnike e-VEM/SPOT. Vlogo se poda največ 30 dni pred predvideno napotitvijo, za potrdilo A1 pa delodajalec ali samozaposlena oseba zaprosi pred začetkom napotitve. Za izdajo potrdila A1 je pristojen Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS).
Zavezanec je dolžan obvestiti ZZZS, če napotitev ni bila izvedena ali je bila zaključena pred načrtovanim datumom zaključka. Delodajalec ali samozaposlena oseba mora v teh primerih vložiti vlogo za predčasno prekinitev veljavnosti potrdila A1.
Napoteni delavci in samozaposlene osebe imajo pravico do kritja stroškov nujnih in potrebnih storitev, ki jih koristijo v drugi državi v času napotitve. Če gre za države EU, Islandijo, Liechtenstein, Norveško, Švico, Bosno in Hercegovino, Črno goro, Severno Makedonijo ter Srbijo, to pravico uveljavljajo z evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja.
Postopki napotitve in uveljavljanja pravic se razlikujejo, ali je oseba napotena na delo v:
Informacije o teh postopkih so dosegljive na spletni strani ZZZS.
Oglejte si še druge članke s področja Gospodarsko pravne zadeve
PRIJAVITE SE
Prijavite se z vašim uporabniškim imenom in geslom
Ste pozabili geslo?
Preizkusi brezplačno!
Članki izražajo stališča avtorjev, in ne nujno organizacij, v katerih so zaposleni, ali uredništva portala FinD-INFO.