Prihaja čas skupščin in prav je, da spomnimo na zadnje spremembe določb Zakona o gospodarskih družbah (ZGD-1), ki jih je prinesla novela Zakona o gospodarskih družbah (ZGD-1J), in na vpliv novega Zakona o poslovni skrivnosti (ZPosS), ki jih bo potrebno upoštevati pri pripravi in izvedbi letošnje skupščine.
Sklepno dejanje redne letne skupščine je nedvomno podaja razrešnice. Z odločanjem o razrešnici organom vodenja ali nadzora namreč skupščina potrdi in odobri delo organov vodenja ali v nadzora poslovnem letu. V skladu z 294. členom ZGD-1 je pri glasovanju o razrešnici potrebno izpostaviti:
Sestavni del letnega poročila je tako v skladu z 282. členom ZGD-1 tudi poročilo nadzornega sveta, ki o svojem preverjanju in ugotovitvah sestavi pisno poročilo za skupščino. V poročilu mora navesti, kako in v kakšnem obsegu je preverjal vodenje družbe med poslovnim letom. Če je k letnemu poročilu priloženo tudi revizorjevo poročilo pa nadzorni svet v svojem poročilu zavzame tudi stališče do njega. Nadzorni svet tudi poda pripombe in mnenje k letnemu poročilu oz. izrazi stališče ali ga potrjuje. Če nadzorni svet potrdi letno poročilo, je sprejeto. Izjema od navedenega velja v primerih iz 3. odstavka 285. člena ZGD-1, ko letno poročilo sprejme skupščina, če tako določa statut družbe.
Informacija o prejemkih članov organa in vodenja mora vsebovati prejemke za vsakega člana organa vodenja ali nadzora posebej in mora biti razčlenjena vsaj na fiksne in variabilne prejemke, udeležbo v dobičku, opcije in druge nagrade, povračila stroškov, zavarovalne premije, provizije in druga dodatna plačila. Informacija mora vsebovati tudi prejemke, ki so jih člani organov vodenja ali nadzora pridobili z opravljanjem nalog v odvisnih družbah. Prav tako pa mora biti takšna informacija v skladu s 5. odstavkom 294. člena ZGD-1 prikazana tudi v poslovnem poročilu skupaj s politiko prejemkov članov organov vodenja ali nadzora. Izjema od navedenega po novem velja za srednje družbe, če v pojasnilih k prilogam k izkazom v skladu s 3. točko 3. odstavka 69. člena ZGD-1 po posameznih skupinah prikažejo znesek vseh prejemkov, ki so jih za opravljanje nalog v družbi v poslovnem letu prejeli posebej člani poslovodstva, posebej drugi zaposleni na podlagi individualnih pogodb ter posebej člani nadzornega sveta.
Velja izpostaviti, da lahko skupščina odloča tudi o:
Pri določitvi politike prejemkov članov uprave in izvršnih direktorjev skupščina sledi načelom:
Za konec velja izpostaviti, da bo pri razkrivanju informacij po novem potrebno slediti novemu Zakonu o poslovni skrivnosti (ZPosS), ki se uporablja od 20. aprila 2019. ZPosS na eni strani spreminja 39. člen in črta 40. člen ZGD-1 in določa, da se po novem za poslovno skrivnost štejejo informacije, ki zajemajo v skladu s 2. členu ZPosS nerazkrito strokovno znanje, izkušnje in poslovne informacije in imajo naslednje značilnosti:
Pri tem se za poslovno skrivnost ne morejo določiti informacije, ki so po zakonu javne.
Oglejte si še druge članke s področja Gospodarsko pravne zadeve
PRIJAVITE SE
Prijavite se z vašim uporabniškim imenom in geslom.
Ste pozabili geslo?
Želite postati nov uporabnik?
Članki izražajo stališča avtorjev, in ne nujno organizacij, v katerih so zaposleni, ali uredništva portala FinD-INFO.