Takšno ločevanje najemodajalci – fizične osebe utemeljijo z razlago, da se v tako razčlenjenem dogovoru dohodnina plača le od tistega dela najemnine, ki se nanaša na najem nepremičnine (npr. stanovanja), ne pa tudi od uporabnine / najemnine za pripadajočo opremo, ki se nahaja v stanovanju. Takšna obravnava je vsebinsko napačna, predmet obdavčitve pa je v takšnem primeru tudi uporabnina / najemnina za opremo, ki se nahaja v stanovanju.
Najemnina, ki jo najemodajalec – fizična oseba prejme od najemnika, predstavlja dohodek, obdavčen z dohodnino. Na podlagi 75. člena Zakona o dohodnini (ZDoh-2) se najemnina uvršča med dohodek iz oddajanja premoženja v najem. Po splošnem pravilu v prvem odstavku 75. člena ZDoh-2, je dohodek iz oddajanja premoženja v najem dosežen z oddajanjem nepremičnin (npr. stanovanje) in premičnin (npr. oprema) v najem. V drugem odstavku istega člena ZDoh-2 natančneje definira to splošno definicijo oddajanja premoženja v najem, kot sledi:
»Za oddajanje premoženja v najem se šteje:
Glede na zgoraj navedeni definiciji se med dohodke iz oddajanja premoženja v najem všteva tako najemnina, prejeta za oddajanje nepremičnine (npr. stanovanja), kot tudi najemnina/uporabnina za oddajanje premičnin (npr. opreme v stanovanju) oz. prejeta uporabnina za uporabo / rabo opreme v stanovanju.
ZDoh-2 v 76. členu sicer res določa določene oprostitve, ko od prejetega dohodka iz oddajanja premičnega premoženja, ni treba plačati dohodnine, a analiza teh oprostitev mora biti natančna in skrbna. Navedeni člen določa:
»Dohodnine se ne plačuje od:
ZDoh-2 tako res predvideva oprostitev plačila dohodnine od najemnine, dosežene z oddajanjem premičnin v najem, vendar pa za opremo ta izjema ne velja. ZDoh-2 izrecno nikjer ne navede, kaj vse obsega pojem »oprema« v smislu 1. točke 76. člena ZDoh-2. Ali je torej pod tem pojmom razumeti tudi notranjo stanovanjsko opremo, torej pohištvo in gospodinjske aparate, je stvar interpretacije. Glede navedenega je FURS zavzela stališče, da je tudi najemnina / uporabnina, ki izhaja iz oddajanja / dovolitve rabe pohištvene in druge opreme v stanovanju, predmet obdavčitve z dohodnino in to v okviru določb ZDoh-2, ki urejajo obdavčitev dohodka iz oddajanja premoženja v najem.
Torej, če želite v najemni pogodbi ločiti znesek najemnine za stanovanje od zneska najemnine / uporabnine za najem / rabo opreme, to seveda lahko storite. A če to storite le zaradi tega, da zneska najemnine / rabe opreme ne sporočite davčnemu organu in posledično od tega zneska ne plačujete dohodnine, je takšno postopanje napačno. Oba dohodka, tako najemnina za nepremičnino, kot najemnina/uporabnina za uporabo opreme v njej, sta namreč predmet obdavčitve na podlagi določil ZDoh-2.
PRIJAVITE SE
Prijavite se z vašim uporabniškim imenom in geslom.
Ste pozabili geslo?
Želite postati nov uporabnik?
Članki izražajo stališča avtorjev, in ne nujno organizacij, v katerih so zaposleni, ali uredništva portala FinD-INFO.