Stroški za uro dela so se v tretjem četrtletju v državah z evrom povečali za 1,4 odstotka, v osemindvajseterici pa za 1,8 odstotka. V Sloveniji je bila rast 3,5-odstotna.
Stroške dela sestavljajo plače in drugi stroški, kamor sodijo na primer socialni prispevki. Plače so se v zadnjem trimesečju lani v območju z evrom zvišale za 1,6 odstotka in v EU za 1,8 odstotka, medtem ko je bila rast drugih stroškov tako v območju z evrom kot v EU 1,5-odstotna. V Sloveniji je bila rast stroškov plač 5,8-odstotna, rast drugih stroškov pa 6,2-odstotna.
Med državami članicami so se stroški dela na uro v zadnjem četrtletju 2016 najbolj povečali v Romuniji (+12,3 odstotka), Litvi (+10,7 odstotka), Latviji (+8,1 odstotka) in Bolgariji (+8 odstotkov), medtem ko so se znižali v Grčiji (-0,5 odstotka) in Avstriji (-0,1 odstotka).
Gledano po panogah so se stroški dela v zadnjem trimesečju na letni ravni povečali v industriji (v območju z evrom za 1,8 odstotka in na ravni EU za 1,7 odstotka), gradbeništvu (v območju z evrom za 2,3 odstotka in v EU za 3,1 odstotka) in storitvah (v območju z evrom za 1,5 odstotka in v EU za 1,6 odstotka).
Tudi v pretežno neposlovnem delu gospodarstva (to med drugim vključuje izobraževanje, zdravstvene in socialne storitve, umetnost, zabavo in rekreacijo, ne pa javne uprave) so se zvišali, in sicer za 1,5 odstotka v območju z evrom in za 1,8 odstotka v celotni EU.