Ker so se bruto terjatve do tujine v zadnjih 12 mesecih povečale, je bil neto zunanji dolg sredi tega leta za 2,6 milijarde evrov nižji kot konec lanskega junija - bilo ga je za 13 milijard evrov, ugotavlja centralna banka v danes objavljeni najnovejši številki publikacije Ekonomski odnosi Slovenije s tujino.
V prvih šestih mesecih letos se Slovenija v primerjavi z enakim obdobjem lani ni dodatno zadolžila v obliki vrednostnih papirjev (lani za 4,3 milijarde evrov), pač pa se je zadolženost pri tem instrumentu celo nekoliko znižala (za 2,3 milijarde evrov).
Med večjimi transakcijami je v letu 2015 opazno povečanje zadolženosti državnega sektorja pri posojilih (800 milijonov evrov), kar je povezano s ščitenjem valutnega tveganja državnih vrednostnih papirjev. Za 419 milijonov evrov pa se je povečal lastniški kapital tujih neposrednih naložb, kar je večinoma posledica pobota posojila z lastniškim deležem.
Vrednost neposrednih naložb v Sloveniji se je v prvih šestih mesecih letos povečala za 229 milijonov evrov, od tega je večina v obliki lastniškega kapitala. Po drugi strani domače naložbe v tujini v istem obdobju izkazujejo le minimalno spremembo, namreč povečanje za tri milijone evrov.
Po stanju na dan 31. marec 2015 imajo tujci v Sloveniji za 8,5 milijarde evrov neposrednih naložb v obliki lastniškega kapitala. Od tega je samo naložb vlagateljev iz Avstrije za 2,5 milijarde evrov.
Naložbe v vrednostne papirje so se v prvih šestih mesecih letos zmanjšale za 2,3 milijarde evrov, predvsem zaradi zmanjšanja naložb tujcev v slovenske vrednostne papirje, a tudi zaradi povečanja naložb slovenskih vlagateljev v tuje vrednostne papirje.
Tekoči račun je junija 2015 izkazoval presežek v višini 392 milijonov evrov, kar je še enkrat več kot v juniju lani. Ob tem je opazna rast obsega zunanje trgovine - izvoz je bil junija za 12,2 odstotka večji kot junija lani, uvoz pa za 6,5 odstotka.